Jdi na obsah Jdi na menu
 


29. 12. 2020

Důležité upozornění Mons. Jana Baxanta

Upozornění kněžím a věřícím diecéze

Z Arcibiskupství pražského nám přišlo upozornění na působení pana Miroslava Tomáška z Ovčár u Kolína, kterého jsem v době mé pastorační služby právě v Kolíně a v Ovčárech u Kolína nazýval „Ježíšovým bojovníkem a pro Krista zapáleným bratrem“. Navštěvoval mě a zajížděl za mnou i v době, když už jsem v Kolíně nebyl. Vždycky jsme spolu vedli duchovní rozhovory, a pokud se nemýlím, kdysi uvažoval i o vstupu do semináře. Několik let už o něm nemám žádnou povědomost.

Mirek Tomášek se podle některých zpráv má nyní prý vyznačovat silně manipulativním jednáním, při kterém zasahuje do života některých věřících, chce nad nimi získávat vliv, ohrožuje manželství či soudržnost rodin. Údajně se odvolává na různá pověření od biskupů; vyhání zlé duchy; uzdravuje; posílá energie; provádí některé velmi sugestivní obřady, gesta a modlitby. Vyjadřuje se kriticky k obřadům katolické církve.

Vyzývám proto Vás, duchovní správce, k opatrnosti. Své farníky, prosím, povzbuďte k bdělosti pro event. situace, kdy by se s M. Tomáškem někdy v naší diecézi setkali. Žádné speciální pověření ode mne nemá a ani o žádné nikdy nežádal.

+ Jan Baxant